You are not logged in.

#1 2013-06-21 09:32:57

andreww
Member
Registered: 2012-09-13

[REZOLVAT]Probleme dupa o reinstalare completa

Deci a trebuit sa-mi reinstalez windowsul si apoi urmeaza arch-ul, problema e ca la noua versiune de arch nu-mi merge deloc pppoe(la instalare), imi da time out cand dau pppoe-start.

P.S. la versiunea din decembrie anul trecut imi mergea, am si incercat-o, dar m-am lovit mai incolo de alte probleme, o sa le abordez si pe astea mai incolo(daca mai apar la versiunea noua)

Last edited by andreww (2013-07-28 20:04:07)

#2 2013-06-21 13:25:41

stressat
Member
Registered: 2010-09-26
Website

Re: [REZOLVAT]Probleme dupa o reinstalare completa

Ai setat corect conexiunea pppoe (pppoe-setup), user și parolă? Încearcă iar, atenție la majuscule/ minuscule. Eventual înlocuiește pppoe-start cu pppoe-connect, dă mai multe info, sau după pppoe-start dă și-un pppoe-stop și iar pppoe-start.Pppoe-status ce returnează?  Dacă dai un reboot și încerci să te conectezi? Ai încercat ping sau mtr?

PS: ok, ai instalat wingozu', de ce-a ”trebuit” să re-instalezi Arch? Instalai iar Grub, sau foloseai EasyBCD (http://neosmart.net/EasyBCD/).

Last edited by stressat (2013-06-21 13:27:16)

#3 2013-06-21 17:13:10

andreww
Member
Registered: 2012-09-13

Până la urmă am setat conexiunea pe instalarea făcută cu versiunea din decembrie, mai trebuia comanda systemctl enable NetworkManager, că nu-mi mergea. big_smile

Referitor la reinstalare, am eu o problemă(cauzată de mine cândva după un dual-boot și-un progrămel) la hard...iar ultima dată când a trebuit să refac grub-ul a trebuit să mă duc la unul să-mi formatez tot hardul(unde-mi țin sistemele de operare).

Acum că e instalat cu versiunea din decembrie, bănuiesc că pachetele sunt la zi(cât timp am instalat toate pachetele online).

Last edited by andreww (2013-06-21 17:13:58)

#4 2013-06-25 21:19:55

DSpider
Member
Registered: 2009-08-25

andreww wrote:

ultima dată când a trebuit să refac grub-ul a trebuit să mă duc la unul să-mi formatez tot hardul

Doamne ferește. Ține aproape un stick USB (cu un folder "Boot" pe el, după cum e descris aici). După care faci un chroot amărât și dai:

# grub-install --recheck /dev/sdx
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

andreww wrote:

Acum că e instalat cu versiunea din decembrie, bănuiesc că pachetele sunt la zi(cât timp am instalat toate pachetele online).

Da, înseamnă că ești la zi cu sistemul.

Board footer